Aktuality

 

Naše školka bruslí

Předškolní  děti z  mateřské školy v ulici  Březová  a Svojsíkova   se  s nadšením zapojily do realizace projektu  HC Chotěboř – Naše školka bruslí. Po  dobu provozu  ledové plochy  na zimním stadionu si budou děti střídavě každý týden nazouvat brusličky, používat  nezbytné  ochranné pomůcky a s nadšením vyrážet na led.

naše školka

 

Vánoční idyla v září

Dne 18.9.2017 navštívily starší děti ze dvou tříd z Mateřské školy Březová v Chotěboři jedno malebné místo Železných hor. Během exkurze v družstvu Vánoční ozdoby v Horním Bradle  se  děti ocitly v kouzelném prostředí vánočních koulí, zvonků, špic  a dalších nádherných výrobků a  poznaly , co se skrývá za tím,  než se taková krása ocitne doma na vánočním stromečku. Děkujeme šikovným rukám všech žen, které v místní provozovně „čarují“.

                                                                                  Děti a učitelky MŠ Březová, Chotěboř

Děti z Mateřské školy Svojsíkova se v pátek 15.září 2017 vydaly na výstavu drobného domácího zvířectva. Děti si zblízka  prohlédly králíky, slepice, husy, holuby, krůty,  morčátka … Některá zvířata si mohly  děti pohladit a dozvěděly se o nich i spoustu zajímavých informací. Po výstavě jsme shlédli ukázku ,,králičí hop“. Dětem se líbilo jak králíci zvládají přeskakovat různé překážky a zjistily, že jsou velice učenliví. Ze zážitkového dopoledne si odnesly děti ze všech  chotěbořských mateřských škol i drobné dárečky a touto cestou děkujeme za pozvání na výstavu členům spolku chovatelů domácího zvířectva.

                                                                                        Děti a paní učitelky MŠ Svojsíkova

 


Novinky  v předškolním  vzdělávání

Rok 2017 přináší do předškolního vzdělávání  několik změn.

Hned první změnou je termín zápisu k předškolnímu vzdělávání na školní rok 2017/2018,  ty se budou ve všech mateřských školách  v ČR konat až v první polovině měsíce května. Nový termín zápisů byl zaveden poslední novelou školského zákona.  Další podstatnou změnou je povinné předškolní vzdělávání pro děti narozené do 31. 8. 2012 (včetně) tedy pětileté a šestileté s odkladem školní docházky. Pokud tyto děti zatím do mateřské školy nedochází, je povinností  zákonných  zástupců  přihlásit  dítě k předškolnímu vzdělávání, které má formu pravidelné denní docházky v pracovních dnech, a to v rozsahu minimálně 4 hodiny denně. Tyto děti mohou být zapsány do MŠ, i když nesplňují povinné očkování. Pokud se zákonní zástupci rozhodnou dítě vzdělávat v režimu individuálního vzdělávání, nahlásí tuto skutečnost u zápisu.

Přednostně budou dále do mateřské školy  přijímány děti, které dosáhnou k 31. 8. 2017 (včetně) čtyř let.  Předškolní vzdělávání    se  organizuje pro děti  ve věku zpravidla od  tří let,  nejdříve však pro děti od 2 let. Řádné očkování je však podmínkou přijetí těchto dětí do kolektivu.

Podrobné informace k zápisu do mateřské školy budeme zveřejňovat koncem měsíce března.

Niklová Eva, zástupce ředitelky MŠ Chotěboř


Co bude dítě v MŠ potřebovat

  • bačkory
  • pyžamo

 

  • náhradní spodní prádlo – oblečení pro případ znečištění

 

  • náhradní oblečení na pobyt venku (tepláková souprava)

 

  • kapesník pro pobyt venku (v prostorách MŠ používáme papírové kapesníky)

 

  • starší děti – kartáček na zuby, dětská zubní pasta, kelímek (upřesní třídní učitelky)

 

 • jedno balení papírových kapesníků, mýdlo, toaletní papír (můžete nosit během září)

Nástup do mateřské školy

Jak dítěti pomoci?

  • buďte dítěti oporou a poskytněte mu pocit bezpečí (pokud o to dítě stojí, můžete s ním po určitou dobu zůstat v prvních dnech ve školce)

 

  • přibalte mu mazlíčka na spaní (dovolte dítěti, aby si vzalo do školky svého oblíbeného plyšáčka. Jedná se o hračku, se kterou má citové pouto a často jim výrazně pomáhá v adaptaci na nové prostředí)

 

  • používejte stejné rituály (voďte dítě do školky vždy ve stejný čas a vyzvedávejte ho, pokud možno, ve stejnou hodinu)

 

  • rozlučte se krátce (loučení dlouze neprotahujte, někdy totiž loučení představuje větší problém pro rodiče než pro dítě,  proto je zbytečně nestresujte)

 

  • buďte citliví a trpěliví (vyprávějte si o tom, co dítě ve školce dělalo a co nového se naučilo)

 

  • komunikujte s učitelkou (možná se dozvíte, že když ze školky po nervy drásající scéně odejdete, plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát)

 

 • potomka za zvládnutý pobyt ve školce pochvalte a pozitivně ho motivujte

Co byste nikdy neměli dělat?

  • nenechte se obměkčit, buďte důslední (když už se jednou rozhodnete, že dítě půjde do školky, nedejte se přemluvit, trvejte na svém)

 

  • nestrašte své dítě školkou-„počkej,ve školce ti ukážou“(za problémy s přivyká-ním je v žádném případě netrestejte)

 

 • zvládejte své emoce a dítě je zvládne také (rodič musí být dítěti oporou)

Zapojení MŠ do projektu

Celá MŠ je zapojenado projektu „Zdravá abeceda“.

Zdravá abeceda je nový vzdělávací program, který podporuje výchovu ke zdravému životnímu stylu předškolních dětí. Je doporučen MŠMT, VÚP Praha. Pracovnice školy byly proškoleny na semináři a získaly osvědčení. Vzdělávací akce byla akreditována Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Bližší informace můžete nalézt na www.zdrava-abeceda.cz